X
تبلیغات
زولا

ابزار وبمستر

کارشتاسی ارشد هنر

کارشناسی ارشد هنر | دکتری هنر | منابع کارشناسی ارشد هنر | منابع دکتری هنر | اندیشه ارشد مرجع تحصیلات تکمیلی هنر
 
 
تاریخ :  شنبه 13 آذر 1395
نویسنده :  گروه مشاوران ارشد و دکتری

بررسی و تحلیل آزمون کارشناسی ارشد هنر های نمایشی وسینما کد 1357در سال 95

گرایشهای:کارگردانی،سینما،تولید سیما،ادبیات نمایشی،بازیگری،تهیه کنندگی،رادیو


http://s9.picofile.com/file/8277147126/589.jpg

مدت زمان اختصاص داده شده برای پاسخگویی به سوالات آزمون 120 دقیقه میباشد.

هر داوطلب براساس گرایش انتخابی خود، درسهای مربوط به گرایش خود را در مدت 120 دقیقه باید پاسخ دهد.


(زبان عمومی و تخصصی )

تعداد تست های این درس در آزمون کارشناسی ارشد 30 سؤال است. لغات و مطالب گرامری در سطح دوره کارشناسی می باشد و آشنایی کامل با لغات و اصطلاحات تخصصی این رشته در گرایش‌های مختلف برای پاسخ گویی به تست‌های این درس کاملاً ضروری است عموماً اساتید دانشگاه‌ها با توجه به سلیقه خود از جزوات و کتاب‌های خاصی استفاده می‌کنند. مطالعه کتاب زبان عمومی و تخصصی هنرهای نمایشی و سینمای انتشارات ارشد همراه با فیلم مربوطه صد در صد به دانشجویان در رسیدن به تسلط کافی در این درس برای کسب درصد های بالای90%کفایت مینماید. این درس در آزمون کلیه گرایش‌های این کد رشته مشترک است و ضریب آن 2 می‌باشد به جز گرایش کارگردانی که ضریب آن یک میباشد.

معمولا متنهای بخش زبان تخصصی از مقالات و سایتهای اینترنتی گرفته میشود. عموما داوطلبان به این درس اهمیتی نمیدهند که یکی از بزرگترین اشتباهات داوطلبان همین عدم توجه به درس زبان میباشد. اکثر رتبه های زیر 30 درگرایشهای مختلف این مجموعه امتحانی شامل افرادی است که عموما" درس زبان را بین 40 تا 80 درصد زده اند.

زبان عمومی و تخصصی

سؤالات زبان رشته هنرهای نمایشی و سینما در آزمون 95 مانند سال های گذشته از 30 تست اعم از 15 تست زبان عمومی و 15 تست زبان تخصصی تشکیل شده است.10 تست زبان عمومی مربوط به واژگان عمومی بود و 5 سؤال بعدی زبان عمومی مربوط به گرامر می باشد که در قالب کلوز تست آمده است و سطح آن نسبت به سال پیش تفاوتی نداشته است. برای زدن تست های این قسمت باید غیر از دانش گرامر متن را نیز ترجمه کنید.

سطح کلی این 15 تست نسبت به سال پیش تغییر قابل توجهی نداشته است.
سؤالات زبان تخصصی این رشته دارای 3متن تقریباً متوسط بوده و سطح دشواری آزمون امسال نسبت به سال پیش تفاوت چندانی نداشته است .با اطمینان کامل به اطلاع داوطلبان عزیز میرسانیم که 100% محتوای مطرح شده درسوالات آزمون عینا در کتاب زبان عمومی و تخصصی هنر  انتشارات ارشد موجود بوده است.

 

( فرهنگ و هنر و ادبیات ایران و جهان )

دومین درس در دفترچه آزمون سوالات فرهنگ و هنر و ادبیات ایران و جهان میباشد. تعداد سؤالات این درس در آزمون سراسری 30 سؤال می‌باشد و ضریب آن در گرایش‌های سینما، تولید سیما، ادبیات نمایشی، تهیه کنندگی و رادیو 2 می‌باشد ودر کارگردانی و بازیگری ضریب یک دارد. سؤالات درس فرهنگ و هنر از میان بیش از چهل منبع مختلف  طراحی می‌شوند. برخی از منابع متداول این درس، هنر در گذر زمان تألیف هلن گاردنر، دایرة المعارف هنر تألیف رویین پاکباز، انواع ادبی تألیف دکتر سیروس شمیسا و تاریخ سینما و... می‌باشد.

سؤالات در این درس حفظی بوده و عموماً در سطح متوسط به بالا طرح می‌شوند. ضمنا" گستردگی و تعدد منابع کار را مشکل تر نیز مینماید. مطالعه دقیق منابع و به خاطر سپردن جزئیات داوطلبان را در پاسخگویی به سؤالات یاری می‌دهد لیکن تعدد منابع و تکراری بودن بسیاری از سرفصلها در منابع مختلف عملا امکان مطالعه همه منابع را مقدور نمیسازد. آنچه بررسی آزمون‌ها نشان می‌دهد، آن است که درصد بالایی از سؤالات آزمون‌های اخیر به فرهنگ، هنر و ادبیات ایران و هنر اسلامی اختصاص دارد. شناخت آثار ادبی، معماری، نگارگری، نقاشی ایرانی و جهان و خوشنویسی شامل نام اثر، دوره تاریخی، خالق اثر و ویژگی های آن اغلب مد نظر طراح قرار می‌گیرد.

فرهنگ هنر ادبیات ایران و جهان

با مقایسه سؤالات آزمون سال 95 با آزمون سال 94 در این درس متوجه خواهیم شد که به مباحث تاریخ ادبیات ایران و جهان نسبت به سال گذشته به طور یکسان توجه شده است. همچنین همانند آزمون سال 94 مبحث تاریخ هنر ایران از نظر طراح از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است. سؤالات مربوط به مبحث تاریخ نقاشی جهان نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است با حدود شش سوال مطح شده و اینکه در سال 95 از مبحث اسطوره سؤالی طرح نشده است به نوبه خود جالب است ،در حالیکه در آزمون سال های 90 و91 حداقل پنج سوال اسطوره شناسی مطرح شده بود. با توجه به سؤالات سال 95 به نظر می‌رسد بیشتر تست‌ها از کتاب های هنر در گذر زمان از هلن گاردنر، تاریخ هنر جنسن، نقد ادبی از سیروس شمیسا، حقیقت و زیبایی بابک احمدی، دایره المعارف هنر از رویین پاکباز، نقاشی ایران از دیروز تا امروز رویین پاکباز، تاریخ ادبیات در ایران ذبیح الله صفا، مکتب‌های ادبی سید رضا حسینی و در جستجوی زبان نو از رویین پاکباز، طرح شده بود که همه ی این منابع درویرایش جدید کتاب چهار جلدی فرهنگ وهنر وادبیات ایران و جهان انتشارات ارشد آمده است.

 بدلیل گستردگی مطالب و تعدد منابع عموما حتی رتبه های تک رقمی چند سال اخیر نیز درصدی بالاتر از 70% در این درس نداشته اند. مجموعه چهار جلدی فرهنگ هنر و ادبیات ایران و جهان چاپ انتشارات ارشد کمک بسزایی به داوطلبان آزمون مینماید. ویرایش جدید این کتابها بتازگی عرضه گردیده است.

 

(دانستنی های هنری)

سؤالات دانستنی های هنری در آزمون سراسری 20 سؤال می‌باشد. سختی کاردر ابتدا با همین کم بودن تعداد  سوالات شروع میشود این درس از دروس مشترک کلیه گرایش‌های ذکر شده به جز سینما، ادبیات نمایشی است و ضریب آن در آزمون 2 می‌باشد.

سطح سؤالات درس دانستنی های هنری متوسط به دشوار ارزیابی می‌شود. سؤالات مطرح شده در این آزمون از انواع حفظی، تلفیقی و مفهومی می‌باشند و عموماً تعداد سؤالات حفظی بیش از سؤالات تلفیقی و مفهومی است اما بررسی سؤالات آزمونهای اخیر نشان می‌دهد به تدریج بر تعداد سؤالاتی که متکی به قیاس و نتیجه‌گیری هستند. طرح سوال از مباحثی مانند خط، هنر مانوی، بناهای تاریخی دوره هخامنشی، اسطوره شناسی و مکاتب هنری شباهت بسیار زیاد محتوی این درس با فرهنگ، هنر وادبیات ایران و جهان را تداعی مینماید. برخی از منابع مهم جهت مطالعه این درس عبارتند از: هنر در گذر زمان، تاریخ هنر 8 جلدی نشر مرکز، مفاهیم و ریکردهای جنبش های قرن بیستم، دایره المعارف هنر، تاریخ تئاتر جهان و.....

ویرایش جدید کتاب دانستنی های هنری انتشارات ارشد کمک شایانی به داوطلبان مینماید.

.

 


 

(مبانی نظری سینما)

تعداد سوال های این درس در آزمون 20 سؤال است.که باز هم کم بودن تعدادسوالات چالش اولیه پیش روی داوطلبان میباشد  این درس جزء مواد آزمون گرایش‌های سینماو ادبیات نمایشی است که در دو گرایش ضریب 3 دارد.

آزمون سال 1395 هم مثل آزمون سال 1394 طراحان سؤالات دو سوال مطرح نموده اند که چهار چوب و مرجع درستی برای پاسخگویی ندارند و اکثر داوطلبان نمی توانند پاسخ بدهند.

2 سوال هم که از مباحث نقل قول و جملات قصار طرح شده بود که بیشتر به جنبه های تاریخی و حفظی اهمیت داده است. از لحاظ تعداد سؤال هایی که به مباحث مختلف پرداخته اند با تغییرات زیادی مواجه نیستیم. طرح 8 سوال از مباحث مربوط به مبانی تئوریک و نظری سینما و توجه ویژه به دیوید بوردل  کاملا مشهود است. از مباحث تاریخ سینما نیز 8 سوال مطرح شده که انتظار آن را داشتیم.

طرح  اما سطح کلی سؤالات آزمون سال 95 را می توان هم تراز با آزمون سال 94 در نظر گرفت. بصورت کلی می توان گفت میزان دشواری آزمون 95 با 94 یکسان می باشد.

منابع مهم کتب تئوریهای اساسی فیلم، مفاهیم کلیدی در مطالعات سینمایی تاریخ سینما بوردول میباشند.  جهت مطالعه ،کتاب شرح جامع مبانی نظری سینما ،چاپ  انتشارات ارشد، به داوطلبان توصیه میشود.

 

( بررسی ونقد آثار سینمایی )

تعداد سؤالات این درس در آزمون 20 سؤال است با ضریب 3و فقط در گرایش سینما.

 دو سوال هر سال در آزمون مطرح میشود که قابل پیش بینی نیستندو پاسخگویی به آنها مشکل است. مثل مباحث ساختار مدرن، دو سوال هم که از نقل قول وجملات قصار مطرح شده است.

مطرح شدن 7 الی 8 سوال از تاریخ سینما از سالهای 1896 تا 2015 قابل پیش بینی بود. تعداد 6 الی 8 سوال هم بصورت سوالات ترکیبی از هنر سینما و تاریخ سینما و رویکردهای سینمایی یا تحلیل از تاریخ سینما مطرح شد. از سینمای ایران هم سوالی مطرح نشد. از منابع مهم برای مطالعه این درس در آزمون  می‌توان به کتاب‌های تاریخ جامع سینما (2جلدی) - تاریخ سینما بوردول (3جلدی- هنر سینمای بوردول- تئوری های اساسی فیلم دادلی اندرو اشاره کرد. کتاب شرح جامع بررسی ونقد آثار سینمایی انتشارات ارشد هر ساله اکثر سوالات آزمون را پوشش داده است.

 

( دانستنی های تخصصی تاریخی و بینشی در هنر نمایش )

 تعداد سؤالات این درس در آزمون 20 سوال میباشد و ضریب آن در آزمون 3 میباشد. ضمنا" فقط داوطلبان گرایش تولید سیما و تهیه کنندگی به آن پاسخ میدهند.  اولین سوال مطرح شده مربوط به جملات قصار بود، طرح سوالات در خصوص جملات نقل قول و تعاریف قابل پیش بینی بود.

سوالات مطرح شده در خصوص نمایشنامه ها، تئاتر و نویسندگان قبلا هم مطرح شده بود. طرح  یک سوال از نقاشی سوررئالیسم در سال 95 به نوبه خود جالب بود. کتاب شرح جامع دانستنی های تخصصی تاریخی  و بینشی در هنر اسلامی کتاب انتشارات ارشد هر ساله اکثر سوالات آزمون را پوشش داده است.

 

( کارگردانی )

تعداد سؤالات این درس درآزمون 20 سوال میباشد و ضریب آن در آزمون 3 میباشد. ضمنا" فقط داوطلبان گرایش کارگردانی به آن پاسخ میدهند. طرح مباحث مربوط به تئاتر، سبک های هنری،کارگردانان بزرگ جهان و کارگردانی و اصول آن کاملا قابل پیش بینی بود.

مطالعه کتاب کارگردانی انتشارات ارشد به داوطلبان توصیه میگردد.

( درک تصویر و خلاقیت نمایشی )

تعداد سؤالات این درس درآزمون 20 سوال میباشد وتمامی سوالات در خصوص درک تصویر، صحنه خاصی از یک فیلم، پوستر فیلم و سبکهای هنری میباشد.

( شناخت وسایل ارتباط جمعی )

 

تعداد سؤالات این درس درآزمون 20 سوال میباشد و تعدادی از سوالات در خصوص نظریه های علوم ارتباطات و رسانه ها میباشد.

بخشی از سوالات در خصوص تکنیک های نمایش فیلم، تدوین، صدابرداری، نورپردازی و... میباشد،که طبق روال همیشگی بوده است.

( مبانی نظری هنری )

تعداد سؤالات این درس درآزمون 20 سوال میباشد و تعدادی از سوالات در خصوص تئاتر و نمایشنامه ها میباشد.

بخشی از سوالات در خصوص مفاهیم کلی و عام هنر بود اعم از نقاشی مانوی و یا معماری اسلامی و تعدادی سوال در خصوص نقد هنری وادبی که طبق روال همیشگی بوده است.

طرح سوال از مباحث فیلم های نئورئالیسم و سینمای ایتالیا در نوبه جالب بود.

 

( بازیگری )

 

تعداد سؤالات این درس درآزمون 20 سوال میباشد.

اولین سوال در خصوص نام مولف و مترجم کتاب (کار عملی در بازیگری ) است. از این تیپ سوالات یک سوال دیگر نیز مطرح شده است.

استانیسلاوسکی همچنان مبحث پر سوال آزمون است، طرح 5 سوال  قابل پیش بینی بود.

از هر سه مبحث، تاریخ، اصول و فنون و نظریه ها 13 سوال مطرح شده است.

 

داوطلبان گرامی میتوانند جهت تهیه منابع مورد نیاز خود با شماره  تلفن های 66979227-66979234 تماس بگیرند.


honarportal
honarportal
NAME LINKE BANNER
art-phd
<
<
<
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-دانشگاه-آزاد
مجموعه-کتابهای-کارشناسی-ارشد-هنر
نمونه کارنامه های رتبه های برتر کنکور هنر
ظرفیت-پذیرش-رشته-و-گرایش-های-هنر-در-مقطع-کارشناسی-ارشد-هنر
جدول-ضرایب-کارشناسی-ارشد-گروه-هنر-آزمون-سراسری